,

Keväinen kylpyläloma Haapsalussa oli onnistunut ja virkistävä

Pääkaupunkiseudun Selkäyhdistysten keväinen kylpylämatka Haapsaluun järjestettiin 20.–24.4.2026. Matkalle osallistui Selkäyhdistysten kautta noin 30 henkilöä, jotka pääsivät nauttimaan sekä kylpylän palveluista että Haapsalun kauniista kaupungista.

Matka alkoi Helsingistä Eckerö Linella. Länsisatamassa osallistujia odotti bussi, johon matkatavarat sai jättää jo ennen laivamatkaa. Näin laivalla pystyi liikkumaan mukavasti ilman laukkuja. Tallinnassa sama bussi odotti satamassa ja kuljetti ryhmän suoraan Haapsaluun Fra Mare -kylpylähotelliin.

Kylpylä sijaitsee meren rannalla kauniin mäntymetsän ympäröimänä. Aamut käynnistyivät hotellin runsaalla aamiaisella, halukkaat saivat osallistuivat opastetulle sauvakävelylle, virtuaalijoogaan tai aamu-uinnille. Erityisesti sauvakävelyt saivat kiitosta, sillä reitit kulkivat luonnonkauniissa maisemissa meren rannalla ja mäntymetsän poluilla.

Päivisin jokainen sai viettää aikaa oman mielensä mukaan. Kylpylässä oli tarjolla monipuolisesti erilaisia hoitoja ja aktiviteetteja, kuten vesijumppaa, mutakylpyjä, yrttikylpyjä ja hierontoja. Kylpyläosastolla oli erilaisia saunoja, merivesiallas, ulkoallas ja porekylpy. Lisäksi hotellista pystyi vuokraamaan sauvakävelysauvoja ja polkupyöriä. Muutama henkilö pyöräili Haapsalun keskustaan tutustumaan kaupungin tunnelmaan ja nähtävyyksiin.

Keskiviikkona osa ryhmästä osallistui opastetulle kiertoajelulle Haapsaluun. Retkeen sisältyi kaupunkikierros sekä tutustuminen historialliseen Piispanlinnaan suomenkielisen oppaan johdolla. Retki tarjosi kiinnostavan katsauksen alueen historiaan ja kulttuuriin.

Haapsalu

Matkan hintaan sisältyivät aamiainen ja päivällinen, mikä koettiin toimivaksi ratkaisuksi. Päivän ohjelman pystyi suunnittelemaan vapaasti, ja halutessaan lounaan sai ostettua kylpylähotellista.

Matkan jälkeen kerätty palaute oli erittäin myönteistä ja saimme myös joitain hyviä kehitysideoita tuleville matkoille. Yhteistyö matkanjärjestäjän (Uudenmaan seuramatkat) kanssa sujui erinomaisesti. Osallistujat kiittelivät erityisesti mukavaa kohdetta, kaunista ympäristöä, hyvin toimineita aikatauluja sekä sitä, että ohjelman lisäksi oli riittävästi omaa aikaa. Moni koki matkan tuoneen iloa, virkistystä ja mukavia kohtaamisia muiden osallistujien kanssa. ”Näytät nuoremmalta kuin ennen matkaa”, oli yhden matkalle osallistuneen omainen kommentoinut matkan jälkeen.

Kiitos kaikille kylpylämatkalle osallistuneille!