KÄVELYRETKET

Puuttuuko sinulta kaveri, jonka kanssa lähteä ulkoilemaan? Tule mukaan hyvän mielen ulkoiluryhmään nauttimaan keväästä ja ulkoilmasta!

Helsinki, Töölö
Torstaina 9.10.2025 klo 17. Kävelylenkki Töölönlahden ympäri Katso lisätiedot ja ilmoittaudu mukaan täällä.

Espoo, Tapiola

Torstaina 16.10.2025 klo 13.30. Kävelyretki Espoossa ja opastettu vierailu Geonäyttelyssä. Katso lisätiedot ja ilmoittaudu mukaan täällä.

Helsinki, Hietaniemi

Torstaina 23.10.2025 klo 14. Rauhallinen kävelyretki Hietaniemen hautausmaan ja Lapinlahden ympäristössä. Katso lisätiedot ja ilmoittaudu mukaan täällä.

Vantaa, Myyrmäki

Kävelyryhmä kokoontuu neljä kertaa keskiviikkoisin 6.8.- 27.8.2025 klo 17. Tapaamiskerralla kävellään noin 3–4 kilometriä, kesto arviolta 45 minuuttia. Huomioithan, että reitillä voi olla pieniä mäkiä. Lenkin aikana havainnoidaan luontoa ja ympäristöä. Haistellaan kevään tuoksuja ja kuunnellaan lintujen laulua, toivotetaan kesä tervetulleeksi! Tapaamme klo 17 hotelli Nolin edessä, Raappavuorentie 4 (Raappavuorentien ja Rajatorpantien risteyksessä). Lisätietoa ja ilmoittautuminen täällä.

Jos kaipaat kavereita liikkeelle lähtemiseen, tule nauttimaan yhdessä Seurasaaren kesän tunnelmasta ja merellisistä maisemista tiistaina 12.8. klo 14. Kävelemme verkkaiseen tahtiin Seurasaaressa 1,5-2 tuntia ja nautimme retken lomassa pullakahvit. Retki on maksuton, mutta tarjoilujen vuoksi ennakkoilmoittautuminen vaaditaan. Ilmoittaudu tästä tai puhelimitse 050 310 1997.

Helsinki, Eiran ranta

T

Kaipaatko kevyttä ulkoilua ja juttuseuraa? Tule mukaan Yhdessä menoksi -kävelyryhmään Eiran rannasta Kauppatorille torstaisin 21.8.-4.9.2025 klo 17. Kävelyryhmä on helppo tapa liikkua ulkona ja tutustua uusiin ihmisiin ja maisemiin. Lähdetään liikkeelle ilman suorituspaineita, tahti on rauhallinen.

Ilmoittaudu mukaan tästä tai puh. 050 310 1997. Järjestäjinä Pääkaupunkiseudun Selkäyhdistysten Menoksi-kaverit.


PYÖRÄRETKET

Pyöräilemme retkillä noin 10 kilometrin matkan. Tahti on rauhallinen – tärkeintä on liikkumisen ilo ja yhdessäolo. Voit lähteä mukaan tavallisella fillarilla tai sähköpyörällä. Ota mukaan vesipullo! Suosittelemme myös pyöräilykypärää. Retket luotsaa Pääkaupunkiseudun Selkäyhdistysten vapaaehtoinen Menoksi-kaveri Ari.

Pyöräretki keskiviikkona 13.8. klo 17 Kannelmäki-Pitkäkoski-Kannelmäki. Lisätietoa ja ilmoittautuminen täällä.


Sinustako Menoksi-kaveri? Lähde mukaan merkitykselliseen vapaaehtoistoimintaan! Tule Pääkaupunkiseudun Selkäyhdistysten Menoksi-kaveriksi vetämään rauhallisen tahdin kävelyryhmää tai reippaampaa lenkkiryhmää pääkaupunkiseudulla. Vapaaehtoisena Menoksi-kaverina voit myös suunnitella muuta toimintaa. Voit järjestää myös yksittäisiä tapahtumia. Tavalliset taidot ja tiedot riittävät, et tarvitse erityisosaamista. Menoksi-kaveri toimii kanssaliikkujana, ei ohjaajana.

Lue lisää Yhdessä Menoksi -hankkeesta täältä tai ota yhteyttä hankekoordinaattoriin: Riina Kaartamo, riina.kaartamo@selkaliitto.fi(sähköposti) tai puh. 050 310 1997.

Pääkaupunkiseudun Selkäyhdistykset ovat mukana Selkäliiton koordinoimassa Yhdessä menoksi -hankkeessa.

Pääkaupunkiseudun Helsingin, Espoon ja Vantaan Selkäyhdistysten jäsenet ovat lämpimästi tervetulleita yhdistysten yhteiseen syyskokoukseen torstaina 20.11.2025 klo 18.

Kokous pidetään Kampin palvelukeskuksen Fade -tilassa, osoitteessa Salomonkatu 21 B.

Tarjoilujen vuoksi toivomme etukäteisilmoittautumista kokoukseen täällä.

Kokouksen asialistalla ovat syyskokouksen sääntömääräiset asiat:

1. Kokouksen avaus

2. Valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja tarvittaessa kaksi ääntenlaskijaa

3. Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus

4. Hyväksytään kokouksen työjärjestys

5. Vahvistetaan toimintasuunnitelma, tulo-ja menoarvio, sekä jäsenmaksujen suuruudet seuraavalle kalenterivuodelle

6. Valitaan hallituksen jäsenet erovuoroisten tilalle

7. Valitaan tilintarkastaja ja varatilintarkastaja

8. Käsitellään muut kokouskutsussa mainitut asiat

Mikäli yhdistyksen jäsen haluaa saada jonkin asian yhdistyksen syyskokouksen käsiteltäväksi, on hänen yhdistyksen sääntöjen mukaan ilmoitettava siitä kirjallisesti hallitukselle niin hyvissä ajoin, että asia voidaan sisällyttää kokouskutsuun.

Kokouskutsu liitteineen lähetetään ilmoittautuneille noin viikkoa ennen kokousta. Ilmoittaudu mukaan täällä.

Seniorin selkäjumppa on Pääkaupunkiseudun Selkäyhdistyksen ja Laurea ammattikorkeakoulun fysioterapiaopiskelijoiden yhteistyökurssi. Kurssilla ohjaajina toimivat Laurean fysioterapeuttiopiskelijat.

Kurssin kohderyhmää ovat 60+ ikäiset naiset ja miehet, ja henkilöt, jotka haluavat ennaltaehkäistä selkäoireita. Tavoitteena on parantaa selkää tukevien lihasten voimaa ja kestävyyttä, sekä koko kehon liikkuvuutta. Maksimi ryhmäkoko 15 henkilöä.

Kurssi kokoontuu keskiviikkoisin 1.10.-17.12.2025 klo 12-13, yhteensä 12 kertaa. Kurssipaikka sijaitsee Pohjois-Tapiolassa Laurea amk:n kampuksen liikuntasalissa, osoitteessa Metsänpojankuja 3.

Kurssin hinta on Selkäyhdistyksen jäsenille 20€ ja muille 30€.

Ilmoittaudu seniorin selkäjumppaan täällä!

Kuntosalikurssi on Pääkaupunkiseudun Selkäyhdistyksen ja Laurea ammattikorkeakoulun fysioterapiaopiskelijoiden yhteistyökurssi. Kurssilla ohjaajina toimivat Laurean fysioterapeuttiopiskelijat.

Kurssin tavoitteena on parantaa kehon lihastasapainoa – ja voimaa kuntosaliharjoittelun keinoin. Ryhmä soveltuu kuntosaliharjoittelua aloitteleville. Maksimiryhmäkoko 10 henkilöä.

Kurssi kokoontuu maanantaisin 6.10.-15.12.2025 klo 14.45-16. Kurssikertoja on yhteensä yksitoista. Kurssipaikka sijaitsee Pohjois-Tapiolassa, Laurea amk:n kampuksen kuntosalilla, osoite Metsänpojankuja 3.

Kurssimaksu on Selkäyhdistyksen jäsenille 25€ ja muille 50€.

Ilmoittaudu mukaan kuntosalikurssille täällä!